رنگ نما

در سال های اخیر با پیشرفت صنعت رنگ و امکان تولید محصولات روز دنیا در کشور شاهد حضور روزافزون رنگ در نمای ساختمان ها بوده ایم. بر خلاف گذشته که رنگ آمیزی نما محدود به موارد فانتزی و خاصی همچون فضاهای مختص کودکان و المان های شهری میشد امروزه رنگ نما به عنوان یکی از اولین گزینه های نماسازی در اغلب ساختمان ها به ویژه برج ها مد نظر است. پیش از این نماسازی منحصر به آجر نما و سنگ بود. عدم وجود تنوع کافی، دشواری در اجرا و مهم تر از همه خطرات احتمالی این مصالح در نمای ساختمان منجر به ظهور نمای کامپوزیت و بازگشت سیمان شسته به عرصه نماسازی ابنیه شد. اما موارد جدید نیز چندان خالی از اشکال نبودند. با وجود ظاهر زیبا، نمای کامپوزیت در صورت بروز حریق بسیار مرگبار و غیر قابل مهار است. صفحهات آلومینیمی آن همچون بدنه فر نه تنها شعله های حریق را در ساختمان محبوس می کند بلکه مانع از رسیدن مواد اطفاء کننده به آن می شود که نتیجه آن فاجعه بار است. از اینرو استفاده از نمای کامپوزیتی در مجتمع های مسکونی در کشورهای توسعه یافته ممنوع و گاها به شدت محدود و با تمهیدات بسیار همراه است. برج گرنفل لندن از جمله تجربیات تلخی است که در حریق سال 2017 جان بیش از 80 نفر را گرفت.

 

 Grenfell House in London

 

سیمان شسته به لحاظ ظاهر و ایمنی در سطح مطلوبی است لیکن دشواری اجرا و قیمت بالا همچنان از معایب بزرگ آن به شمار می آید. با توجه به موارد ذکر شده دست اندرکاران صنعت ساختمان در کشور نیز به تبع کشور های توسعه یافته به فکر استفاده از رنگ در نماسازی پروژه های عمرانی افتادند و ما چند سالی است که شاهد حضور رنگ نما در ایران هستیم. متاسفانه معرفی رنگ نما در کشور ما همزمان با شروع به کار مسکن مهر و استفاده از بی کیفیت ترین رنگ ها در آن بود. این مساله باعث شد تا رنگ نما به عنوان یک متریال نامرغوب که تنها برای کاهش هزینه مورد استفاده قرار می گیرد در اذهان نقش ببندد. در حالی که برخلاف تفکر عموم در بسیاری از ساختمان های مطرح و مهم جهان از رنگ نما استفاده شده است. کاخ سفید واشنگتن و کاخ کرملین مسکو دو نمونه شاخص آن هستند.

 

 

تنوع بی نظیر، اضافه وزن بسیار ناچیز، ایمنی، قیمت مناسب و سرعت اجرا از ویژگی های رنگ نما می باشد. در صورت استفاده از مواد با کیفیت و برندهای شناخته شده عمر مفید بالای 10 سال را نیز می توان به موارد بالا اضافه کرد. هر چند که پس از این مدت با صرف هزینه اندک امکان تجدید و حتی تغییر فام در رنگ نما وجود دارد. افتخار شرکت مبتکران صنعت رنگ و رزین تولید و اجرای یکی از با کیفیت ترین رنگ های نما در کشور است که به لحاظ کیفی در سطح بهترین نمونه های خارجی قرار می گیرد. 

 

 

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :